Fogalmak - 12L Dualizmus kora

Kiemelt fogalmak:

  1. Asszimiláció: Amikor egy etnikum önszántából alkalmazkodik a többséget alkotó nagyobb nép szokásaihoz, és háttérbe szorítja saját, nemzeti hagyományainak gyakorlását.
  2. Magyarosítás: Amikor a dualizmus során - főleg a századfordulót követően - a magyar kormányzat csorbította a nemzetiségek (románok, szerbek, szlovákok) nyelvhasználati illetve politikai jogait, hogy akár erőszakosan is, de elérje asszimilálódásukat (magyrrá válásukat).
  3. Választójog: Két formája van: a cenzusos és az általános választójog. Az előbbi esetében vagyoni vagy műveltségi feltételhez (cenzushoz) kötik a szavazásokon való részvételt, az utóbbinál nincs feltétel szabva, csak három előírás: nagykorúság, jogi cselekvőképesség, büntetlenség.
  4. Kiegyezés fogalma: Olyan törvények 1867-ből, amelyek Ausztriát és Magyarországot 51 esztendőre, egészen 1918-ig egyetlen közös dualista államba szervezték, Osztrák-Magyar Monarchia néven.
  5. Dzsentrik: Ők voltak azok a nemesek, akik bár elszegényedtek és földjeiket vesztették, azért társadalmi rangjukat meg akarták őrizni és ezért fontos hivatalokat vállaltak el, vagy katonatisztek lettek, gazdag polgárcsaládokba nősültek és úrias életet próbáltak élni.
  6. Középosztály: Három részre tagolódott: történelmi középosztályra, úri középosztályra és az értelmiségre. A történelmi középosztály birtokokkal rendelkező (több száz holdas) földesúri réteg alkotta, az úri középosztályt a dzsentrik jelentették, az értelmiséget pedig a tisztviselők, orvosok, ügyvédek, tanárok, mérnökök ... stb.
  7. Zsellérek: földtelen parasztok, akik munkaerejüket adták el és bérben dolgozatk másiok földjein.
  8. Virilisták: A dualizmus korában a megyei és városi képviselők fele a legtöbb adót befizető helyi polgárok közül került ki, ők voltak a virilisták.
  9. Mamelukok: Tisza Kálmán erős pártfegyelme miatt a mindent végrehajtó párttagokat gúnyolták mamelukoknak. 
  10. Torlódó vagy kettős társadalom: A dualizmus korára jellemző társadalom, melyben egyidejűleg létezik egymás mellett az új, polgáriasodó, nyugati típusú társadalom-szerkezet és a régi, feudális, középkort idéző, hagyományos társadalom, az utóbbi elsőbbségével.
  11. A dualizmus korának sikerágazatai: malomipar, cukorgyártás, konzervipar illetve vasútipar, melyben magyar találmányok: Kandó Kálmán (villanymozdony), Ganz Ábrahám (kéregöntésű vonatkerék)
  12. Tisza Kálmán: Magyar miniszterelnök 1875 és 1890 között, akinek hivatali ideje alatt átalakulnak a vármegyék, kialakul a csendőrség, modernizálódik az egészségügy, új egyetemek alakulnak és megkezdődnek a vasútépítések, folyamszabályozások is. Híres fia: Tisza István az I. világháború miniszterelnöke lesz.
  13. Nemzetiségek: Magyarországon kisebbségben élő etnikumok: románok (oláhok) Erdélyben, szerbek (rácok) a délvidéken, szlovákok (tótok) északon horvátok délen, ruszinok északkeleten.