4. dolgozat 10a: Oszmánok, Ázsia és az újkori életmód

4. dolgozat 10a: Oszmánok, Ázsia és az újkori életmód

Az Oszmán Birodalom

Oszmánok erdete: Török őshaza (Kaszpi-tenger, Aral-tó). Szeldzsuk terjeszkedés (manzikerti csata, Bizánc legyőzése) Oszmán vezette török honfoglalás 1300-as évek első harmadában történik, amikor a Márvány-tenger partján letelepednek..

I. Török hódítások a XV - XVI. században:

Az Oszmán Birodalom az 1400-as években hódította meg a Balkánt, és jutott el a Magyar Királyság határáig! Rigómezei csata: 1389, a balkáni koalíció legyőzése. Később: Luxemburgi Zsigmond 1396-as nikápolyi csatája, nagy kerestény vereség. Ezt követően a Timur Lenk vezette mongolok lerombolják az Oszmán Birodalmat (1402 - ankarai csata). Így Magyarország több évtizedig nem lesz nagy török támadáésok célpontja.

  • A törökök az 1500-as évek elejére I. Szelim szultán uralkodása alatt már Ázsia egy részét is meghódították, így Szíriát, Egyiptomot és a Közel-Keletet.
  • Nagy Szulejmán (1520-1566): a legnagyobb török szultán volt, az ő időszakában lett a legerősebb az Oszmán Birodalom. 1526 -ban Mohácsnál legyőzte a magyarok haderejét (meghalt II. Lajos magyar király is), majd 15 évvel később három részre szakította Magyarországot, mely részekből kettő a fennhatósága alá került. A Hódoltságot megszállta seregével, Erdélytől csak adót kért minden évben. Közben Ázsiában kiterjesztette birodalma határait a Perzsa-Öbölig és a Vörös tengerig.

II. A Török Birodalom válsága:

Szulejmán után, az 1500-as évek végére meggyengült a Török Birodalom: a spanyol flotta megállította a törökök Földközi-tengeri terjeszkedését és 1591-1606 közt a Habsburgokkal szemben is több vereséget szenvedtek a 15 éves háborúban. Az 1600-as évek közepén Köprülü Mehmed lett a nagyvezér, és szinte teljhatalmat szerzett. Megpróbálta reformokkal megerősíteni a gyengülő Török Birodalmat. Reformok: takarékosság + új adórendszer + Erdély megbüntetése, amiért tőle független külpolitikát folytatott.

1683-ra a törökök azt gondolták elég erősek egy újabb nagy terjeszkedéshez, és Kara Musztafa vezetésével Bécsre támadtak. Ám rosszul mérték fel erejüket és az osztrák ellentámadás a Szent Liga segítségével 1699-re kiűzte a törököket Magyarországról!

Kína - India:

Kínában a Mind dinasztia után a mandzsu törzsek vették át az uralmat és a Csing dinasztia majd 300 évre hatalomra került. A XVII. századra Kína megerősödött, birtokolta Tajvant, Koreát és Mongóliát is, fejlett hivatali rendszerrel. Indiában a muszlim Mogul Birodalom az 1600-as években virágzott. Ám közben vallási széthúzás zajlott a hinduk és muszlimok közt, így az európai hódítók, angolok, franciák fokozatosan területeket tudtak szerezni.

Életmód és a tudományok

Életmód a kora-újkorban: 

  • Megszaporodtak a városok Európában, és a legnagyobbakban már tudatosan tervezték és előre megtervezték az utcák kialakítását (pl.: Párizs, London)
  • Még mindig gyakoriak voltak a járványok, éhinségek de már felismerték a higiénia fontosságát.
  • Megerősödött a polgárság (kereskedők, iparosok, értelmiségiek) főleg a reformáció után.
  • Angliában Hollandiában alkotmányos monarchiák működtek, Franciaországban, Spanyolországban abszolutizmus volt a jellemző, Közép-Európában rendi monarchiák voltak, Kelet-Európában despotikus rendszerek működtek