9. dolgozat 12ab - Állampolgári ism., választások, költségvetés, munkajog

9. dolgozat 12ab - Állampolgári ism., választások, költségvetés, munkajog

 

Családformák, hátrányos helyzetűek video

  • Csonka család: amikor az anya egyedül, férj vagy élettárs nélkül neveli gyermekeit. (Lakosság 11%-a)
  • Kis calád: két szülő és 1-2 gyermek együttélése
  • Nagy család: két szülő és 3 vagy több gyermek alkotja
  • Többgenerációs család, ahol a nagyszülők is a családdal egy háztartásban élnek

Hátrányos helyzet: Az országos átlaghoz viszonyítva rosszabb gazdasági és szociális helyzetben élő családok tagjai. Az ilyen családokban élők "Rendszeres Gyermekvédelmi Kedvezményben" részesülnek. (Halmozottan hátrányos helyzetű gyermek, ahol a szülő legfeljebb 8 általánost végzett.)

Állampolgári jogok-kötelességek

Állampolgári jogok napjainkban: Állampolgári jogainkat az Alkotmány tartalmazza. Az Alkotmány olyan írott szabályok gyűjteménye, mely az adott ország vagy politikai rendszer kereteit, irányító szerveit, az államhatalom működését és az adott nemzet legfőbb elveit határozza meg. Bővebben: ITT Ide tartozó jogok:

  • Élethez való jog
  • Házasságkötéshez való jog
  • Tulajdonhoz, szabad mozgáshoz, a magánlakás sérthetetlenséhez való jog
  • Választójog - választásokon való részvételhez való jog
  • Politikai szabadságjogok: Az emberi és polgári jogok nyilatkozatában említett jogok, vagyis a szólás-, sajtó, vallás szabadság mellett: egyesülési jog, gyülekezési jog.

Az állam működése, választások, közigazgatás

Állam: Olyan politikai szerveződés, mely egy adott földrajzi terület felett politikai hatalommal bír, magába foglalja a törvényhozást, végrehajtó hatalmat illetve közigazgatást és nemzetközileg elismert határok veszik körül.

Állam működése: Egy-egy állam működését alapvetően meghatározza államformája alaptörvénye, választási rendszere és jogrendje.

A magyar állam működése:

  1. Magyarország államformája köztársaság
  2. Magyarország alaptörvénye államunk felépítését, működésének szabályait, elveit és jelképeit tartalmazza. Benne van, hogy az államunk legmagasabb szintű közméltósága a köztársasági elnök (5 évre választják), aki inkább jelkép, mint valós hatalmi tényező. A legfontosabb vezető a miniszterelnök, akit a választásokon győztes pártok jelölnek és a parlament választ meg 4 évre (az újabb választásokig). A miniszterelnök vagy kormányfő a miniszterek munkáját koordinálja. Rendszerint a legfontosabb gazdasági-politikai területek élén minisztériumok állnak, így van például nemzetgazdasági, földművelésügyi, honvédelmi, igazságügyi és belügyminisztérium is. (Jelenleg 7 minisztérium van)
  3. Közigazgatás: Az államhatalomnak (országgyűlés és kormány) alárendelt szervezet és szabályrendszer, mely az állam működését segíti.
  4. Választási rendszer: 2011. évi CCIII. tv. Magyarországon úgynevezett vegyes választási rendszer van érvényben, vagyis a 4 évenkénti parlamenti választásokon pártokra és egyéni képviselőjelöltekre is szavazunk. (Két szavazólapot töltünk ki.) Így a 199 tagú parlamentbe 106 képviselő egyéniben, 93 pedig pártlistákról kerül az országgyűlésbe. A parlamentbe csak az a párt küldhet képviselőt, akire legalább 5% szavaz (listán). Legutolsó választás: 2014-ben volt (nyert a Fidesz), a következő 2018 -ban lesz. (Választások)
  5. Költségvetés: A központi és a helyi kormányzat bevételeit és kiadásait előre megtervező dokumentáció, mely egy-egy ország esetében meghatározza az államháztartást. A költségvetés bevételi oldala: az ország lakossága által befizetett adók, vámok, illetékek összege. A költségvetés kiadási olda: Minden ország fordít a védelmére (hadsereg), államadósságának törlesztésére illetve állami alkalmazottainak fizetéseire és az állami beruházásokra. Állami beruházás például az útépítés, állami fizetést kapnak például a tanárok, rendőrök, kórházi orvosok, katonák ... stb.

Pénzügyi ismeretek:

A költségvetés: A központi és a helyi kormányzat bevételeit és kiadásait előre megtervező dokumentáció, mely egy-egy ország esetében meghatározza az államháztartást. Ábra

  • A költségvetés bevételi oldala: az ország lakossága által befizetett adók, vámok, illetékek összege.
  • A költségvetés kiadási olda: Minden ország fordít a védelmére (hadsereg), államadósságának törlesztésére illetve állami alkalmazottainak fizetéseire és az állami beruházásokra. Állami beruházás például az útépítés, állami fizetést kapnak például a tanárok, rendőrök, kórházi orvosok, katonák ... stb.

Otthoni költségvetés: Amikor egy-egy család számba veszi bevételeit, a szülők havi keresetét és ez alapján megtervezi, hogy adott hónapban, mire és mennyit költ. Legnagyobb kiadás: élelem és a rezsi.

Közgazgatási alapfogalmak: LINK

  • 1.) Infláció: a pénz elértéktelenedése, vásárlóerejének csökkenése, az árszínvonal tartós növekedése.
  • 2.) Kamat: a kölcsönadott pénz haszn díja, egy meghat nagyságú pénzösszeg. Betéti kamat: a bankban elhelyezett összeg után járó összeg, hitelkamat: a kölcsönadott pénzért kért pénz.
  • 3.) Hitel egy olyan pénzügyi művelet, amelynek során a hitelező lemond az áru, szolgáltatás azonnali kifizetéséről, vagy közvetlenül pénzt ad az adósnak, aki a hitelszerződésben foglalt határidőre kifizeti a megállapodott összeget, azaz a tartozását.
  • 4.) Futamidő: az a kölcsönszerződésben rögzített időtartam, ami az első ügyleti év kezdetétől a hitel megszűnéséig (visszafizetéséig) tart.
  • 5.) Adó: a közfunkciók ellátásához szükséges pénzügyi forrás, amelyet az állam – általában a tv-ekben meghatározott módon - kényszer útján szed be a polgároktól, vállalatoktól.
  • 6.) Bruttó és nettó bér: Nettó bér az a pénzösszeg, amelyet a munkavállaló a (bruttó) munkabéréből a különböző levonások (pl.: személyi jövedelemadó, tb ... stb) után a kezéhez kap, vagy a számlájára utalnak.
  • 7.) Minimálbér: munkabér, melyet a munkaadó köteles a munkavállaló számára hivatalosan, legálisan megfizetni munkaviszonya alatt. Összege 2015 január 1-től: 105 ezer Ft (nettó: 69 ezer)
  • 8.) THM = teljes hiteldíj mutató: egy olyan egységes, minden hitelező által kötelezően használt mutató, amelyből kiderül, hogy az adott hitel felvétele után az adósnak egy év alatt a tőkén túl mekkora összeget kell visszafizetnie.
  • 9.) Tőke: Tőkén jelenleg a hosszabb időre befektethető pénzt, anyagi és szellemi javakat értjük.
  • 10.) Bankszámla: A bankszámla a bank által ügyfelei részére, a bankkal lebonyolított pénzügyi műveletről számlaszerűen vezetett elszámolás.

Hitel vagy kölcsön felvétel feltételei:

  • Nagykorúság
  • Legalább fél éve meglévő munkaviszony
  • Határozatlan idejű munkaszerződés vagy jelzálog hitelnél ingatlan tulajdonjog
  • BAR listán NEM szereplés
  • Gondnokság alatt NEM áll

A munka világa

  • Munkaadók - munkavállalók. Munkaadók: olyan vállalkozások, melyek gazdasági tevékenységükhöz alkalmazottakat vesznek fel. Más néven gazdasági társaságoknak is hívjuk ezeket. Ilyen például az Rt (Részvénytársaság), a KFT (Korlátolt Felelősségű Társaság), Bt (Betéti Társaság) és egyéni vállalkozónak is lehet alkalmazottja. Munkavállalók: akik alkalmazottakként bérért-fizetésért dolgoznak a vállalkozásoknál.
  • Közszféra - versenyszféra: Vannak munkahelyek, melyek nem vállalkozások, mert az állam tartja fenn őket. Ez az úgynevezett közszféra. Ide tartoznak például a rendőrségek, laktanyák, tűzoltóságok, kórházak, iskolák, vagy állami vállalalatok, mint a vasút (azaz MÁV = Magyar Állami Vasutak) A munkahelyek nagyobb része azonban vállallkozás, ezek halmaza a versenyszféra.Hazánkban 4,3 millió munkavállaló van, ebből 1 millió dolgozik a közszférában és 3,2 millió a versenyszférában.
  • Munkavállalói jogok - kötelességek: A dolgozónak vagy munkavállalónak joga van fizetést kapni, illetve például fizetett szabadságra menni. Ám az egy évre jutó szabadságának felénél a munkaadó döntheti el, hogy mikor veszi ki. 25 éves korig évi 20 nap szabadság jár, majd 3 évente ez nő. (25 évesen már 21 nap, 28 évesen: 22 nap, végül 45 évesen már 30 nap. Ez a maximum.) A munkavállalónak jogában áll munkavédelmi eszközöket használni. Kötelességek: pontosan megjelenni a munkakezdéskor, betartani a munkaidőt, munkaképesnek lenni, betartani a munkaadó utasításait.
  • A munkakeresés: Az újságokban megjelenő hirdetések és internetes álláskereső portálok révén legeredményesebb a munkakeresés. Álláskereső portálok:
  • Menete: életrajz készítés, elküldés, állásinterjún való megjelenés