Töri érettségik pontozása - 2017

Fontos tudnivalók a 2017 -es érettségiről (külön poszt: ITT)

  1. A történelem érettségi két részből áll: egy május első hetében lezajló írásbeliből és egy június közepén megtartott szóbeliből.
  2. Az írásbelin 25% -ot kell elérni a ketteshez, viszont ha valaki a 12% -ot sem teljesít, akkor a szóbelin nem vehet részt. Ugyanez fordítva is igaz: hiába sikeres az írásbeli, ha a szóbelin nem éri el a vizsgázó a 12% -ot.
  3. Az írásbeli két részből áll: az első rész pontos neve: "Rövid választ igénylő feladatok" a másodiké: "Szöveges, kifejtendő feladatok". (Vagy röviden: teszt rész és esszé rész.)
  4. Az első rész: 12 feladatból áll. Ezek többnyire rövid forrásszövegeket, képeket, térképeket tartalmaznak és alig pár szavas válaszokat igényelnek, vagy bekarikázásokat, betű-beírásokat. Többnyire van köztük vaktérképes feladat, szövegidézet, igaz-hamis kérdés, ábrafelismerés ... stb. Összesen 50 pont szerezhető ebből az első részből. (A feladatok 2-4 pontot érnek, de van egy 6-10 pontot érő kiemelt feladat is.)
  5. Az írásbeli második részében: 2 esszé kell megírni! Ezekből az egyik úgynevezett rövid-esszé (mely világtörténelemről szól és 17 pontot ér) és egy hosszú esszé (magyar témában, 33 pontért). Összesen tehát ebben a vizsgarészben is 50 pont szerezhető.
  6. Az esszéket 4 felkínált témából lehet kiválasztani, egyetlen főszabályok betartásával: a kiválasztott témák nem eshetnek azonos korszakra. (A korszakhatár: 1849.) 
  7. Az esszét a javító tanár 6 szempont alapján értékeli: rövid esszéknél: feladatmegértés (2 pont), tájékozódás térben és időben (2 pont), kommunikáció szaknyelv alkalmazása (4 pont), ismeretszerzés, források (3 pont), eseményeket alakító tényezők feltárása (6 pont). Hosszú esszéknél ugyanezek a szempontok magasabb pontszámokkal (2/4/6/9/12). Összesen: a rövid esszére 17, a hosszúra 33 pont adható.
  8. Az írásbeli érettségin összesen 100 pont szerezhető 180 perc alatt! (Aznap reggel 8 és 11 óra közt.) A szóbelin pedig 50 pont érhető el, így összesen 150 pont a teljes érettségi. 
  9. A szóbelin az értékelés szintén 5 szempont alapján zajlik: feladatmegértés (4), tájékozódás (6), kommunikáció (10), ismeretszerzés (12), események feltárása (18 pont).

Az esszék értékelése elég speciális: