25 tanács a történelem érettségihez

25 tanács a történelem írásbeli érettségihez

 

1. Semmiképpen ne építs arra, hogy majd puskázol! Nem éri meg, hidd el! Inkább készülj amennyire csak tudsz!

2. A készülés során először olvasd át szóbeli tételeidet, ezzel is át tudod ismételni az egyes korszakok legfőbb eseményeit!

3. Nagyon jó gyakorlás, ha a korábbi történelem érettségiket megkísérled kitölteni! Ehhez nyisd meg számítógépeden az egyes feladatsorokat, majd mellette egy külön netes oldalon a megoldásokat. Próbáld kitölteni a feladványokat és utána rögtön ellenőrizd a megoldókulcsban, hogy jól válaszoltál e. Íme az oldal ahonnan mindezt megteheted: LINK

4. Hogy az érettségi előtti napon mit nézzünk át? Biztos tipp nincs, de valószínű, hogy a tananyagban vannak fontosabb részek, amelyek közül egyesek biztosan felbukkannak a feladatok között. Különösen figyelj a görög és római korra, az Árpád-házi és a vegyes-házi királyokra, a francia forradalomra, az angol ipari forradalomra, az 1848-49-es forradalom és szabadságharcra, valamint az első és a második világháborúra (a holokausztra).

5. A középszintű érettségi előtt lapozgasd az új törtenelmi atlaszt! Kettő is megfelel az előírásoknak: az egyik raktári száma: FI-504010903/2 A másiké: FI-506010903. (Az emelt szintű érettségin csak korlátozottan szabad atlaszt használni).

6. Vigyél magaddal helyesírási szabályzatot, és NAGYON FIGYELJ a helyesírásra! A személyneveket, topográfiai adatokat és fogalmakat csak pontos helyesírással fogadják el helyesnek! Ha Hapsburgot írsz, azt nem fogják Habsburgnak venni! A legbiztosabb az, ha az érettségi során az atlaszban is megnézed a történelmi alakok neveit, városokat, megyéket, országokat, és csak ezt követően írod le azokat! 

7. Olvasd el figyelmesen a feladatot! Csak akkor kezdj neki a válasznak, amikor biztos, hogy jól értelmezed!

8. Ha a feladathoz ábra is tartozik, figyelmesen tanulmányozd azt is, hiszen a feladat sokszor csak azzal együtt értelmezhető.

9. Ha a rövid feladatok között összefüggés-elemzés van, gondold át alaposan, mert beugrató válaszok is lehetnek. Ilyen típusú feladat például a válaszok párosítása, a térképek kiegészítése vagy a szövegek folytatása.

10. A középszintű érettségi második részében a két szöveges, kifejtendő feladatot kell kidolgoznod, egy magyart és egy világtörténelmit. Mielőtt nekilátsz írj magadnak vázlatot a piszkozati lapra, mert így nem fordulaht elő, hogy kihagsz valamit.

11. Esszéfeladat esetén mindig törekedj arra, hogy az esszé legelején helyezd el időben és térben a történelmi jelenséget, amiről a feladat szól!

12. Mielőtt nekikezdesz a feladatot kifejteni, tisztázd magadban a kulcsfogalmakat (pl. fejlődés, termelés, válság), és az adott korszak történelmi fogalmait (pl. manufaktúra, adó, város)!

13. Használd a forrásokat! Hivatkozz az adott kor hiteles beszámolóira, dokumentumaira! A megadott forrásokat pedig mindenképpen építsd bele a kifejtésbe! Ezt külön pontozzák, és ha nem teszed, akkor is pontot veszíthetsz, ha amúgy jól ment a feladat!

14. Az esszé jellegű feladatban mindig tárd fel a probléma előzményeit, okait, kimenetelét és következményeit! Soha ne lógjon a levegőben a feladat, mert az sok pontodba kerülhet!

15. Szaknyelven fejezd ki magad, ne írj pongyola, történelmietlen vagy nem eléggé pontos kifejezéseket!

16. Az események évszámait írd bele a megoldásba!

17. Ha egy jelenséget értelmezni kell a feladatban, akkor a válasz elején tisztázd a fő értelmezési lehetőséget, amelyen továbbhaladsz majd! Ne a válaszod közepén derüljön ki, hogy nem értesz egyet azzal az értelmezéssel, amiről addig írtál!

18. Gazdálkodj figyelmesen az időddel az esszéknél, nehogy a másodikra nem maradjon elég idő.

19. Az esszében mindig térj ki az eseményeket alakító tényezőkre, akkor is, ha a háttérben zajló folyamatokról van szó. Vagyis, ne egyszerű felsorolója légy az eseményeknek, hanem próbáld meg összefüggéseiben bemutatni a témát.

20. Ha önálló nézőpontod van, azt is bele építhetted az esszé esetén a válaszba, de mindig hívd fel a figyelmet arra, hogy itt saját nézőpontodról van szó.

21. Ne írj olyan feltételezéseket, hogy mi történt volna, "ha"! Tényekre alapozd az okfejtést

22. Ha semmi sem dereng a feladatról, lapozd át az atlasz vonatkozó részét és igyekezz a feladathoz megadott forrából is "ihletet" meríteni. Lehetőleg tényekre és szakmai kifejezésekre alapozd a választ. Ne elmélkedj a semmin.

23. Válassz ki koronként egy tuti forrást, amire hivatkozni lehet! Ezeket próbáld meg elsütni azokban a feladatokban, ahol nincs elég tudásod!

24. Igyekezz jól gazdálkodni az időddel, figyelj az órára, és összpontosíts a feladatra. Az aznap esti programodról ráérsz délután is elmélázni! 

25. Az esszékérdések válaszaiban ugyanúgy használd a hármas tagolást, mint a magyar érettséginél!

+1. Mielőtt beadod a feladatlapot, nézd át újra előről az egészet, és minden kérdésre szánj 1-2 percet. Vizsgáld meg válaszod újra és újra higgadtan, nyugodtan! 

Harmat Árpád Péter történelemtanár

 

Sok sikert! Menni fog!

***