11.6.3 Az olasz fasizmus és Mussolini

Az olasz fasizmus és Mussolini

[11-es tananyag]

Olaszország helyzete 1918-ban:

Bár Olaszország a győztes oldalon fejezte be az első világháborút, mégis elégedetlen volt lakossága. Ugyanis nem kapta meg mindazt a területet, amit 1915-ös átállásakor megígértek neki: így nem lett az olaszoké az Isztria és Albánia sem, sőt kimaradt a németek afrikai gyarmatainak felosztásából is, nem kaptak területeket Törökországból sem. Emellett nagy volt a munkanélküliség és az infláció az 1920-as években.

Benito Mussolini

Az általános elégedetlenség közben a két politikai szélsőség erősödött meg: a kommunisták és a fasiszták is előretörtek. A fasiszták pártja 1921-ben jött létre Benito Mussolini vezetésével. Feketeinges rohamosztagaikkal számtalan kommunista gyűlést vertek szét.

Fasizmus: Fascio = vesszőnyaláb, az ókori Róma egyik szimbóluma és összefogást kelentett. Az 1920-as évkben a fasizmus szélsőjobboldali, nacionalista irányzat, mely totális diktatúrát és agresszív terjeszkedést tűzött ki céljául. Eltér a nácizmustól annyiban, hogy a fajelméletet nem alkalmazza. 

Végül Olaszország nagy része a fasisztákat kezdte támogatni, a kommunista hatalomtól félve. Mussolini törvényesen elérte, hogy az olasz király, III. Viktor Emánuel 1922 október 31-én őt nevezze ki kormányfővé. Embereivel hatásos felvonulást rendezett Rómában. Ez volt a "római menetelés"

Mussolini 1925-ben totális diktatúrát vezetette be Olaszországban. Ő lett a "Duce" (vezér) feloszlatta a pártokat és a parlamentet. Célja a Római Birodalom feltámasztása lett. Tervbe vette: Etiópia, Albánia, Görögország és Egyiptom megfhódítását. (Végül: 1935 és 1940 közt mind a négyet meg is támadta.)

Fajelmélet = azt hirdette, hogy az ember több fajra tagolódik, mely fajok nem egyenértékűek: a németek és rokon népeik (pl. skandinávok, angolok) felsőbbrendűek, a szlávok viszont például szolga népek, a zsidók, cigányok pedig kifejezetten kártékonyak (azaz kiirtandóak). A fasizmus többek közt abban különbözött a nácizmustól, hogy a fajelmélet hiányzott belőle. A fajelmélet révén a németek egy része hitte, hogy joga van más népeken uralkodni, és joga van más népek földjét elvenni. Élettér elmélet = a németeknek nagyobb élettér jár!