9F.5.5 A Porosz Királyság felemelkedése

9F.5.5 A Porosz Kiráylság felemelkedése

 

Közép-Kelet Európa három nagyhatalma:

Az 1700-as években Európa keleti felén három nagyhatalom alakul ki: Poroszország, a Habsburg Birodalom és Oroszország. Az említett háromból kettő, Poroszország és a Habsburgok állama a Német-Római Császárságnak volt a része. Egymással vetélkedtek a többi német állam feletti befolyásért.  

Poroszország felemelkedése

A porosz állam két terület egyesüléséből alakult ki. Ezek: a Brandenburgi választófejedelemség és a Porosz Hercegség. Miután a két tartomány 1525-ben a brandenburgi Hohenzollern család birtokába került, egyesültek egymással és 1701-ben létrejött a Porosz Királyság. Első uralkodója III. Frigyes, Brandenburgi fejedelem lett, fővárosa: Berlin. (Bővebben: ITT)

  • A Porosz Királyság 1701 -től folyamatos terjeszkedésbe kezdett. Főleg a Rajna vidéken, majd Lengyelország háromszori felosztása során (1772, 1793, 1795) amikor jelentős területeket kapott Lengyelországból mindhárom alkalommal.
  • A porosz államot kezdetektől 3 tényező jellemezte: a porosz nemesek vagy más néven junkerek befolyása a a jól működő állam-apparátus (hivatalnok réteg) és a nagyon erős hadsereg, mely a porosz állam méretéhez képest mindig túlzott méretű volt.
  • A Porosz Királyág sokat profitált a francia abszolutizmus elől hozzájuk menekülő kálvinista hugenották letelepítéséből, mert egy hasznos kereskedő - iparos réteget nyert. I. Frigyes Vilmos alatt (1713-1740) több, mint 18 ezer hugenotta telepedett le Poroszországban.

Poroszországot II. (Nagy) Frigyes tette nagyhatalommá 1740 és 1786 között. Óriási hadsereget teremtet (200 ezer fő) és jelentős hódításokkal növelte országa területét. A felvilágosult abszolutizmus szellemében fejlesztette az oktatást, közlekedést, ipart. Gondoskodott a parasztságról, földosztásokkal.

***